Wholesale Self Adhesive Sticker Computer Cutting Vinyl
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PVC |
| Sticker Use: | Body Stickers |
Diamond Member Since 2009
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Room 430, 4th Floor, No. 13 Guangshan Second Road, Tianhe Software Park (Phoenix Park), ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, EXW
Terms of Payment
LC, T/T, PayPal, Western Union, Cash
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- KZ-MG
- Kind
- Personalized Sticker
- Car Body Sticker Type
- Whole Body Sticker
- Car Glass Sticker Type
- Windshield Glass Sticker
- Rear Sticker Type
- Decoration Sticker
- Interior Sticker Type
- Car Window Sticker
- Type
- Color Vinyl
- Glue Color
- Red
- Compatible Ink
- Eco-Solvent, Solvent, UV, Latex
- Surface
- Glossy/Matte
- Waterproof
- Yes
- Application
- Car Body Graphic Advertising
- Package
- Carton Box
- Glue
- Permanent
- Transport Package
- One Roll in One Standard Export Carton Box.
- Specification
- 0.914/1.07/1.27/1.37/1.52*50m
- Trademark
- CN. FORTUNE
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 3919909090
- Production Capacity
- 100000sqm/Week
Product Description
Wholesale Good Quality Self Adhesive Sticker Computer Cutting Vinyl
| Name: | Wholesale Color Cutting Vinyl |
| PVC Film: | 80mic |
| Weight: | 120g |
| Waterproof: | Yes |
| Compatible Ink: | Eco-solvent and Solvent ink, UV, Latex |
| Application: | Digital Inkjet Printing |
| Width Size: | 0.914/1.07/1.27/1.37/1.52m |
| Length Size: | 50m |
| Packing: | One roll in one hard paper tube |
Features:
1.Easy to absorb ink and the graphics are brilliant.
2.Excellent visual effect and tear resistance.
3.Both glossy and matte surface are available.
4.Both permanent and removable glue are available, white and transparent PVC film are available.
5.Excellent printability and handling on selected printers.
6.Easy cutting and application on a wide variety of substrates.
Application:
1.Interior & exterior signs.
2.Building or glass wall's wrapping decoration or advertising.
3.Bus, Metro, auto window's advertising or wrapping decoration.
4.Other vehicle advertising and decoration.
5.Temporary promotional and point of sale advertising.
Pruduct picture










Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Self-adhesive Vinyl
- Others Self-adhesive Vinyl
- Wholesale Self Adhesive Sticker Computer Cutting Vinyl
Hot Searches
More