Hot Selling Self-Adhesive Vinyl Transparent Glue Glossy for Outdoor Advertising
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PVC |
| Kind: | Personalized Sticker |
Diamond Member Since 2009
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Room 430, 4th Floor, No. 13 Guangshan Second Road, Tianhe Software Park (Phoenix Park), ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, EXW
Terms of Payment
LC, T/T, PayPal, Western Union, Cash
Find Similar Products
Basic Info.
- Type
- Advertising Material
- Transport Package
- One Roll in One Standard Export Carton Box
- Specification
- 0.914/1.07/1.27/1.37/1.52*50m
- Trademark
- CN. FORTUNE
- Origin
- Guangdong, China
- Production Capacity
- 100000 Square Meter/Square Meters Per Day
Product Description
Hot selling self-adhesive vinyl transparent glue glossy for outdoor advertising
Product Description
Specifications:
Features:
1.Easy to absorb ink and the graphics are brilliant.
2.Excellent visual effect and tear resistance.
3.Both glossy and matte surface are available.
4.Both permanent and removable glue are available, white and transparent PVC film are available.
5.Excellent printability and handling on selected printers.
6.Easy cutting and application on a wide variety of substrates.
Application:
1.Interior & exterior signs.
2.Building or glass wall's wrapping decoration or advertising.
3.Bus, Metro, auto window's advertising or wrapping decoration.
4.Other vehicle advertising and decoration.
5.Temporary promotional and point of sale advertising.
Product picture





Product Description
Specifications:
| Name: | Hot selling self-adhesive vinyl transparent glue glossy for outdoor advertising |
| Weight: | 120g |
| Waterproof: | Yes |
| Compatible Ink: | Eco-solvent and Solvent ink, UV, Latex |
| Application: | Digital Inkjet Printing |
| Width Size: | 0.914/1.07/1.27/1.37/1.52m |
| Length Size: | 50m |
| Packing: | One roll in one hard paper tube |
Features:
1.Easy to absorb ink and the graphics are brilliant.
2.Excellent visual effect and tear resistance.
3.Both glossy and matte surface are available.
4.Both permanent and removable glue are available, white and transparent PVC film are available.
5.Excellent printability and handling on selected printers.
6.Easy cutting and application on a wide variety of substrates.
Application:
1.Interior & exterior signs.
2.Building or glass wall's wrapping decoration or advertising.
3.Bus, Metro, auto window's advertising or wrapping decoration.
4.Other vehicle advertising and decoration.
5.Temporary promotional and point of sale advertising.
Product picture




Company Profile

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Self-adhesive Vinyl
- Dye&Pigment Vinyl
- Hot Selling Self-Adhesive Vinyl Transparent Glue Glossy for Outdoor Advertising
Hot Searches
More